Close

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na motocyklu?

 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na motocyklu? Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem dla każdego motocyklisty. W tym artykule omówimy różne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy na motocyklu, a w tym, jak wybrać odpowiedni kask, jakie odblaski stosować czy jak poprawić swoją technikę jazdy. Ważnym niuansem jest także pogoda. Powinieneś być uważny szczególnie wiosną, kiedy nie możesz doczekać się powrotu na dwa kółka, a łatwo wtedy popełnić drobne błędy podczas jazdy, które kosztują uszkodzeniem sprzętu lub własnego ciała.

 

Jak bezpiecznie jeździć motorem wiosną?

Jazda na motocyklu jest niezwykle ekscytująca, ale jednocześnie wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego ważne jest, abyś jako motocyklista podjął odpowiednie środki ostrożności, i zminimalizował ryzyko własnego wypadku na drodze. 


Poniżej przeczytasz kilka porad, jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na motocyklu tak, abyś zaczął jeździć bezpiecznie już wiosną, a później cieszył się pełnią sezonu.


Wybierz odpowiedni kask

Kask jest jednym z najważniejszych elementów ochrony ciała motocyklisty. Wybierz kask, który spełnia normy bezpieczeństwa i posiada wszelkie certyfikaty TUV.


Kask powinien być dopasowany do kształtu Twojej głowy.
Powinieneś czuć się w nim wygodnie. Kask motocyklowy nie może nigdzie Cię uciskać. Musi być także lekki, abyś nie przemęczał mięśni karku i pleców.


Pamiętaj również o regularnej wymianie kasku po upływie określonego czasu jego użytkowania lub jeśli miałeś jakąś kraksę.
Tak, kaski mają swój okres przydatności, po którym materiały, z jakich kask został wykonany, tracą swoje właściwości. Wtedy trzeba wymienić kask na nowy.


Używaj odblasków — bądź widoczny na drodze

Stosowanie odblasków na kasku, motocyklu i ubraniach zwiększy Twoją widoczność na drodze, zwłaszcza w nocy lub w warunkach słabej widoczności. 


Jeśli nie lubisz używać taśm, kamizelek i odblasków, zaopatrz swój motor w odpowiednie akcesoria.
Na rynku znajdziesz:

  • lampki odblaskowe;
  • światełka migające;
  • naklejki, które odbijając światła reflektorów, widoczne są nocą nawet z 500 m. 


Te 500 metrów to Twoja bezpieczna droga hamowania.


Popraw swoją technikę jazdy na motorze

Kolejnym kluczowym czynnikiem bezpiecznej jazdy na motorze są umiejętności techniczne jazdy. 


Zwróć uwagę na swoją pozycję na motocyklu. Trzymaj się zasad jazdy defensywnej i unikaj niebezpiecznych manewrów.
Dostosuj rodzaj jazdy i prędkość do warunków pogodowych na panujących na drodze. Jeśli nie czujesz się dość pewnie na motorze, wykup kilka lekcji doszkalających.


Używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego

Podczas jazdy motorem oprócz kasku ważne jest też stosowanie dodatkowych elementów ochronnych ciała, takich jak rękawice, buty, kurtki i spodnie motocyklowe. 


Wybierz sprzęt, który zapewni Ci odpowiednią ochronę, a jednocześnie będzie wygodny i dostosowany do warunków pogodowych. 


Odzież motocyklowa powinna mieć wszyte specjalne ochraniacze. Z reguły taka odzież wykonana jest także ze specjalnych mocnych tkanin. Wszystko po to, aby chronić Twoje ciało maksymalnie podczas potencjalnego upadku.


Dbaj regularnie o dobry stan techniczny motocykla

Regularne przeglądy techniczne i konserwacja motocykla są kluczowe dla zapewnienia sobie bezpiecznej jazdy po drodze. Upewnij się, że hamulce, opony i światła motocykla są w dobrym stanie, a wszystkie elementy są dobrze zamocowane.


Dokonuj regularnych przeglądów, a jeśli coś Cię niepokoi w Twoim motorze,
to powinna zainteresować Cię szybka diagnostyka komputerowa motoru Warszawa w serwisie MSMotor. Napisz do nas.


Zadbaj o swoją formę i wzrok

To normalne, że czasem jesteś przemęczony. Może się zdarzyć, że w takim stanie będziesz kierował motocyklem. Nie szarżuj wtedy, tylko postaraj się jechać spokojnie ze względu na obniżoną jakość percepcji spowodowaną zmęczeniem.


Pamiętaj, że jeśli nosisz okulary lub soczewki korekcyjne wzroku, to powinieneś odpowiednio zadbać o swoje oczy podczas jazdy motorem tak, abyś dostrzegał wszystko na drodze.


Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów drogowych

Jazda zgodnie z przepisami drogowymi jest kluczowa dla bezpieczeństwa na drodze. Pamiętaj o ograniczeniach prędkości, sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy i zachowaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów.


Co z tego, że nadrobisz 10 minut, jeśli próbując jechać szybciej, narazisz siebie i innych kierowców na drodze?
Nie warto tego robić, bo zdrowie i życie masz tylko jedno. A jeśli dojdzie do wypadku, stracisz swój drogi motor.


Daj o siebie na drodze ponad wszystko

Zapamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas jazdy na motocyklu. Stosowanie się do powyższych wskazówek i uważna jazda pozwolą Ci cieszyć się jazdą i jednocześnie zminimalizować ryzyko wypadku na drodze.


W razie jakichkolwiek problemów z motorem nasz serwis motocyklowy Warszawa MsMotor chętnie pomoże.
Naprawiamy najdrobniejsze usterki i poważne uszkodzenia techniczne motocykla. Wyślij wiadomość, opisując swój problem. Chętnie pomożemy.


 

Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń do nas lub wyślij formularz kontaktowy!

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek:
10:00 - 18:30

Sobota:
godziny pracy ustalane są indywidualnie, prosimy o kontakt telefoniczny

Klikając wyślij wyrażam zgodę na przetwarzanie danych danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest UPLINE MSMOTOR Maciej Młynarczyk, ul. Belgradzka 22/32, 02-793 Warszawa.